रेणुका जि सी  //

 

   सोमबार साँझ कपनको आकाशे धारा चौरमा खेल्दै गरेका बच्चाहरूले एउटी नवजात शिशुलाई बेवारिसे अवस्थामा भेटे  कार्टुनको बाकसमा रहेकी / दिनकी जस्ती ती  अबोध सुन्दर शिशुको तस्विर  हाम्रो  समाजको कुरुप  बिम्ब बोकेर  उभिएको जस्तो लाग्यो   घचघचाइरह्यो  घटनाको सत्यतथ्य कुरा जे भएपनि  यति   अनुमान लगाउन सकिन्छ  कि सहज रुपमा  नै गर्भपतनको सुबिधा भैरहेको अहिलेको अवस्थामा यसरी शिशु भेटिनु गर्भको अन्त्य समयतिर आएर महिला माथि भएको धोकाको परिणाम हो   बालगृह नजिकै शिशु भेटिनु भनेको बच्चा बालगृहमा सुरक्षित हुर्कियोस् भन्ने आमाको  चाहना हो  

 वेवारिशे रुपमा  कोही जिवित कोही मृत अवस्थामा शिशु भेटिएका  खबर हामीले प्राय सुनिरहेका हुन्छौँ  यी खबरहरु सुखद खबर  होइनन  तर सोचनीय खबर चाहीँ पक्कै हुन !

 अक्सर यस्ता खबर सुन्नासाथ हामी धेरैको प्रतिक्रिया यही हुन्छ  चरित्रहिन आइमाइ ….पापीनी आमा ….आमाको नाममा कलंक ….या यस्तै केही  यसरी नै सतही प्रतिक्रिया दिने कि यस बारेमा गम्भिर भएर चिन्तन  मनन पनि गर्ने ?  

 एक आमा जसले आफुभित्र एउटा जीवन  हुर्काइरहेकी

 हुन्छे  उसले सामान्य अवस्थामा आफ्नो सन्तान छाड्न सक्दिन   सर्वमान्य कुरा हो  असामान्य अवस्थाहरु चाहीँ कसरी सृजित भैरहेका छन ?  त्यसका कारणहरु के के हुन सक्छन  ! तपाईं हाम्रो  सोचको विषय  यो पो बनाउने कि ! 

बच्चा त्यही बाटो भएर जन्मन्छ जुन बाटो भएर एउटा पुरुष महिलामा पुग्छ  कुनै पुरुष बिना महिला एक्लै आमा बन्न सक्दिन  महिला पनि पुरुष सरह एक शरीर हो  महिला  पुरुष शरीरका  आफ्नै विशेषता छन  प्रजनन प्रकृयाका आधारमा  मात्र महिला  पुरुष दुई फरक जातीका रुपमा बिभाजित हुन  

 मानव जीवनमा पनि यौन  सम्बन्धको महत्वपूर्ण भूमिका रहन्छ  सृष्टी यौनकै उपज हो  महिला  पुरुषको रगत  विर्य नमिली गर्भधारण हुँदैन  गर्भधारण पश्चात गर्भको शिशुको सुरक्षा महिलाको हातमा हुनुपर्ने हो  तर सवाल यो हो ,  के महिलाको पाठेघरमा महिलाको अधिकार   ?  गर्भमा छोरी  भन्ने थाहा पाएपछि परिवारको निर्देशनमा लुरुलुरु अस्पताल पुगेर जतिपटक पनि लम्पसार परेर खुट्टा उचाल्न पछि नपर्ने आम महिलाको पाठेघर कुन सोचको मुट्ठीमा   ? कुन सोचको निर्देशनमा यी शिशु  नाजायज बनिन  कार्टुनमा आइपुगिन ?

         अब कुमाता भन्नेहरुले यो पनि  भनिदिनुहोस महाभारतमा सत्यवती   कुन्ती लाई विचरा भन्न सक्ने हामी , कर्णलाई नदिमा बगाउँदा बगेका कुन्तीका आँशुले पोलेर धरधरी रुन सक्ने  हामी ! तर घर छेउका कुन्तीहरु हामीलाई  किन अस्विकार्य !  के संवेदना भन्ने कुरा फिल्मको पर्दाका लागि मात्र हो  !  जायज  नाजायजका जुन प्रश्नहरु अहिले हाम्रा समाजमा  उठाइरहेका छौँ ती प्रश्नहरु हाम्रा धर्मग्रन्थहरुमा  पनि उठाउन जरुरी   पराशर ऋषीले सत्यवतीलाई कुमारी अवस्थामा आमा बनाए ,  सूर्यले कुन्तीलाई कुमारी अवस्थामा आमा बनाएअझै महर्षी व्यासले  आफ्नी  आमाको लोग्नेका छोराकी विधवा श्रीमतीलाई  दाशीलाई आमा बनाए   भरत वंश अगाडि बढ्यो  हामीले सहजै पचाइदियौँ  अति सामान्य रुपमा  कारण त्यहाँ  ती (नाजायज )कुराहरुको व्याख्या गर्न जायज कारणहरु दिइएको  नि  !  अनि त्यस्ता जायज कारणहरुका शृङ्खला हाम्रा वरपर पनि  होलान नि   हैन  ! 

          हामी पटक पटक जायज  नाजायज का बारेमा बोल्छौँ  आखिर के जायज  ?  हामीलाई जे सुनाइयो सुन्यौँ  त्यही ! जे पढाइयो पढ्यौँ त्यही !  हाम्रो चेतनाको पर्दा  खोलेर  हेरौँ ब्रह्मा , विष्णु , महेश्वर देखि राम , कृष्ण , बुद्ध सबैमा प्रश्नचिन्ह खडा गर्ने प्रशस्त ठाउँ  भेटिन्छन  अझ महाभारत  श्रीस्वस्थानीका   नकुरा गरुम 

 हाम्रा धार्मिक ग्रन्थहरुलाई  हेर्दा  पनि यति  भन्न सकिन्छ पितृसत्तात्मक जगमा उभिएको हाम्रो समाजको मालिक पुरुष हो   प्राचिन समयमा पनि अहिले पनि , लिङ्गका आधारमा हामी महिलाहरु भएपनि अधिकांश महिलाहरुको सोच  नै पुरुषप्रधानताले हावी भएको   लोग्नेमानिस हो यति  भै हाल्छ नि  हामी सहजै स्विकार गरिदिन्छौँ जसले गर्दा समाजमा मालिकका रुपमा व्यवहार गर्न पुरुषहरु वर्जित छैनन , महिलाहरु वस्तु बनेका छन , दासी बनेका छन  यस्ता प्रवृत्तिप्रति महिलाहरुको मौनताले स्विकारोक्ती बोलीरहेको   फलस्वरुप अपराध बढिरहेको   एउटी महिलाको दुई दुई पटक दुई  श्रीमानद्वारा हत्या गरिएको दृष्टान्त हाम्रै सामु   हामी भनेँ आँखा चिम्लेर प्रतिकृया जनाइरहेका  छौँ  यस्ता घटनाहरुका पछाडि महिला एक्लै दोषी हो , देखिरहेका छौँ  महिला माथि मात्र  प्रश्न उठाइरहेका  छौँ  

महिला जन्मदै महिला भएर जन्म लिने होइन  एउटा  अबोध शिशु महिला  बनाइएझैँ ,  एउटी महिला चरित्रहिन बनाइन्छे , पापीनी बनाइन्छे,  कुमाता बनाइन्छे  हामीले बनाएका छौँ  हामी किन स्विकार गर्न सक्दैनौं ? यी सब बनाइनुका पछाडि हाम्रो हात पनि  !  के यो शिशु यसरी छाडिनुमा हाम्रो कुनै भूमिका छैन    !  हाम्रो समाज , सामाजिक संरचना , कानुनी व्यवस्था सब जायज छन   ? 

  थाहा    सामान्य पहिरनको आधारमा मर्यादा निर्धारण गरिने समाजमा उभिएर यसो सोच्नु मुर्खता ठहरिएला ! तर अबको समाजमा महिलाको मातृत्वको स्वतन्त्रता स्विकार्य गर्न जरुरी    कानुनी रुपमा मात्र होइन सामाजिक सोचलाई पनि फराकिलो पार्न अपरिहार्य   महिलालाई  आफ्नो इच्छाले प्रजननको अनुमति दिएर अविवाहित या एकल आमा  तिनका सन्तानलाई जायज  मान्ने हो भने यो (नाजायज ) शृङ्खला कम  हुन्थ्यो कि त ?

#रेणुका जि सी को बल्ग बाट

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here